CDN چیست

CDN چیست؟ مزایا ، معایب و کاربردهای سرویس CDN

بهبود سرعت، امنیت و دسترسی به وب‌سایتتان با CDN! در این راهنمای جامع، به زبان ساده با مفهوم CDN، نحوه عملکرد آن و مزایای بی‌نظیرش آشنا می‌شوید.
آنچه خواهید خواند:

CDN یک اختصار است که به شبکه توزیع محتوا اشاره دارد. این سرویس‌ها به وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها کمک می‌کنند تا محتوایشان را به سرعت و بهینه به کاربران در سراسر جهان ارائه دهند. CDN ها از سرورهای متعدد واقع در نقاط جغرافیایی مختلف استفاده می‌کنند تا اطلاعات را از نزدیک‌ترین سرور به کاربر ارسال کنند، این اقدام باعث افزایش سرعت بارگذاری صفحات و بهبود تجربه کاربری می‌شود.

زمانی که یک کاربر درخواستی برای باز کردن یک وب‌سایت یا برنامه دارد، CDN به جای ارسال درخواست به سرور اصلی، از نزدیک‌ترین سرور CDN به محل کاربر هدایت می‌شود. این سرورها سعی می‌کنند محتوا را با سرعت بالا و بهینه به کاربر ارسال کنند.

استفاده از CDN باعث کاهش زمان بارگذاری صفحات و بهبود عملکرد وب‌سایت یا برنامه می‌شود. همچنین، این سرویس به توانایی مقابله با ترافیک بالا و حملات DDoS (حملات توزیع شده از خدمات) کمک می‌کند و امنیت را تقویت می‌کند.

روش کار CDN چگونه است؟

سرویس دهنده های میزبانی وب می توانند در جای جای دنیا سرورهایی تهیه کنند که اطلاعات یک سایت روی همه این سرورها به صورت یکسان کش گردد؛ وقتی بازدید کننده یک وب سایت که از این سرویس استفاده می کند برای بازدید از وب سایت به آن مراجعه می کند؛ به جای دریافت اطلاعات از سرور اصلی به سمت نزدیکترین سرور از نظر مختصات جغرافیایی هدایت شده و سریعتر فایل های آن صفحه وب را دریافت می کند.

همچنین با توجه به این جابجایی ارائه دهنده، سرویس دهنده می تواند بهینه سازی هایی از جمله تبدیل فایل های تصویر به فرمت بهینه تر، حذف فواصل خالی فایلهای HTML و کلی مورد بیشتر را روی فایل های وب سایت اصلی اعمال کند.

 1. شبکه ایجاد شده از سرورها و دیتا سنترها: CDN از یک شبکه وسیع از سرورها و دیتا سنترها در نقاط جغرافیایی مختلف جهان استفاده می‌کند. این سرورها معمولاً در نزدیکی کاربران واقع شده‌اند.
 2. ذخیره‌سازی محتوا: محتوای وب‌سایت یا برنامه شما، مانند تصاویر، ویدئوها، فایل‌های CSS و JavaScript و… در سرورهای CDN ذخیره می‌شود. این کار باعث می‌شود تا هنگامی که یک کاربر درخواستی ارسال می‌کند، محتوا از سرور محلی در نزدیکترین نقطه به او ارسال شود.
 3. توزیع بهینه: زمانی که یک کاربر درخواست می‌دهد، CDN بر اساس مکان جغرافیایی او، درخواست را به سروری هدایت می‌کند که در نزدیکی وی قرار دارد. این کار باعث افزایش سرعت انتقال و کاهش زمان لود صفحات می‌شود.
 4. کاهش بار سرور اصلی: با اینکه سرور اصلی نیز هنوز وجود دارد، استفاده از CDN باعث کاهش بار آن می‌شود. چرا که بخشی از ترافیک و درخواست‌ها به سرورهای محلی CDN هدایت می‌شود.
 5. مدیریت حجم بالا و امنیت: CDN ها قابلیت مدیریت حجم بالای ترافیک و حفاظت در برابر حملات DDoS را دارا هستند. این سرویس‌ها به توانایی پاسخ به تعداد زیادی درخواست همزمان و محافظت از سرورها در برابر حملات امنیتی کمک می‌کنند.

به طور کلی، CDN با بهینه‌سازی توزیع محتوا، افزایش سرعت لود صفحات، مقابله با ترافیک بالا، و تقویت امنیت بهبود می‌بخشد.

مزایای استفاده از CDN چیست؟

همانطور که گفته شد کمترین و ابتدایی ترین بهره از سرویس CDN بالا بردن سرعت تحویل صفحات وب در سطح اینترنت است. ولی در اینجا لیستی از امکانات معمولی که سرویس دهنده های CDN ارائه می کنند را توضیح می دم.

استفاده از شبکه توزیع محتوا (CDN) دارای مزایای زیادی است:

افزایش سرعت بارگذاری(بالا بردن سرعت تحویل)

افزایش سرعت بارگذاری یکی از مزایای اصلی استفاده از شبکه توزیع محتوا (CDN) است. CDN با روش‌های مختلف به سرعت لود صفحات وب و برنامه‌ها کمک می‌کند. این افزایش سرعت به چندین عامل باز می‌گردد:

 1. توزیع محتوا بهینه: CDN با داشتن سرورهای ذخیره‌سازی در نقاط مختلف جهان، به کاربران این امکان را می‌دهد که محتوای وب از سرورهای نزدیک به آنها لود شود. این کاهش مسافت فیزیکی تا سرور، زمان لازم برای انتقال اطلاعات را کاهش می‌دهد.
 2. کاهش ترافیک مستقیم به سرور اصلی: با استفاده از CDN، بخشی از ترافیک و درخواست‌ها به سرورهای محلی CDN هدایت می‌شوند و این باعث کاهش بار سرور اصلی و بهینه‌تر شدن عملکرد آن می‌شود.
 3. ذخیره‌سازی محتوا در حافظه نهان: CDN از حافظه نهان (Cache) برای ذخیره‌سازی محتوا استفاده می‌کند. این به معنای این است که اگر یک کاربر قبلاً یک صفحه را باز کرده باشد، اطلاعات آن صفحه از حافظه نهان در سرور محلی ذخیره می‌شود و درخواست بعدی از سرعت لود بهتری برخوردار خواهد بود.
 4. استفاده از بهینه‌ترین مسیر شبکه: CDN از تکنولوژی‌های جهانی مانند Anycast استفاده می‌کند تا درخواست‌ها به بهترین مسیر شبکه هدایت شوند، که این باعث افزایش سرعت ارتباطات شبکه می‌شود.
 5. مدیریت بهینه منابع سرور: با توزیع بار به سرورهای محلی، CDN به بهترین شکل ممکن منابع سرور را مدیریت می‌کند و از حداکثر بهره‌وری استفاده می‌کند.

بهینه‌سازی عملکرد جهانی

با توزیع محتوا به‌طور موازی در سراسر جهان، CDN به کاربران در نقاط دورافتاده نیز این امکان را می‌دهد که از سرعت بالای لود صفحات بهره‌مند شوند.

کاهش هزینه پهنای باند

با کاهش میزان ترافیک مستقیم به سرور اصلی و استفاده از سرورهای محلی، هزینه‌های پهنای باند به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

مقابله با ترافیک ناگهانی

CDN قابلیت مدیریت ترافیک بالا و جلوگیری از افت عملکرد سایت در مقابل افزایش تعداد کاربران یا حملات DDoS را فراهم می‌کند.

بهبود تجربه کاربری

با کاهش زمان لود صفحات، کاربران تجربه بهتری در استفاده از وب‌سایت یا برنامه دارند که می‌تواند به افزایش رضایت و وفاداری آنها منجر شود.

افزایش امنیت

CDN می‌تواند در مقابل حملات DDoS و سایر حملات امنیتی مقاومت نشان دهد و اطلاعات حساس را محافظت کند.

مدیریت بهینه منابع سرور

با توزیع بار به سرورهای محلی، CDN کمک می‌کند تا منابع سرور اصلی به بهترین شکل مدیریت شوند و از حداکثر بهره‌وری برخوردار شوند.

پشتیبانی از محتوای دینامیک

برخی از CDN ها امکان ذخیره و توزیع محتوای دینامیک را نیز فراهم می‌کنند که باعث بهبود کارایی برنامه‌های تعاملی می‌شود.

به طور کلی، CDN با بهبود سرعت، بهینه‌سازی هزینه‌ها، مقابله با ترافیک بالا، و تقویت امنیت، به بهبود عملکرد وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها کمک می‌کند.

کاربرد CDN

مزایا و کاربرد استفاده از CDN به‌طور مستقیم به ابعاد و نوع اینترنت مورد‌نیاز وابسته است.

 • بهبود وضعیت سئو سایت
 • کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوی گوگل
 • کاهش مصرف پهنای باند و ترافیک هاست
 • افزایش تعداد صفحات بررسی شده در روز توسط روبات های گوگل
 • افزایش رضایت بازدیدکنندگان به دلیل بهبود سرعت بارگذاری سایت
 • بالا بردن ایمنی سایت
 • ارتباط و همخوانی راحت با مدیریت محتوای وردپرس

Cdn بازی چیست
دانلود cdn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *